25 квітня 2016 року відбувся музейних урок з нагоди 134-річниці від дня народження К.Г.Стеценка – педагога, композитора, культурно-освітнього діяча

25 квітня 2016 року у музеї історії освіти Київщини відбувся музейних урок з нагоди 134-річниці від дня народження К.Г.Стеценка з теми « Стеценко Кирило Григорович (1882 -1922) – педагог, композитор і культурно-освітній діяч» для слухачів курсів підвищення кваліфікації – вихователів дошкільних навчальних закладів.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAМетою проведення музейного уроку було поглибити знання слухачів про невідомі факти із життя та творчості К.Г. Стеценка, його викладацьку діяльність на Київщині; проаналізувати творчість композитора-педагога, з новітніх позицій української національної культури; залучити педагогів до широкого використання в практиці музичної спадщини композитора. Виховувати любов і повагу до його творчості, почуття гордості за великих українців.

K.STECENKOКирило Григорович Стеценко (1882–1922) – видатний український композитор, диригент, педагог, культурно-освітній і громадський діяч, священик, основоположник української національної церковної музики, популяризатор української музики, учитель музики і співу Київської церковно-вчительської школи, учительських курсів (Біла Церква, Тараща, Лубни), духовного училища містечка Тиврів; засновник капели «Думка», укладач пісенних збірок, автор проекту реорганізації музичної освіти в Україні, репертуарної шкільної збірки «Луна», посібників для вчителів «Шкільний співаник», «Українська пісня в народній школі», «Методика шкільного співу», підручника «Початковий курс нотного співу».

Автор чотирьох дитячих опер «Івасик-телесик», «Лисичка, котик і півник»; опер «Подолянка», «Крмелюк», «Іфегенія в Тавриді»; хорових творів «Сон», «Веснянонько-весно», кантати «Шевченкові», «Єднаймося», які увійшли до скарбниці української класичної музики.

Photo0237Захід розпочався з оглядової екскурсії, під час якої О.Д. Рокицька розповіла про життєвий і творчий шлях композитора, про його перебування в Білій Церкві та Веприку (поблизу Фастова). Слухачі дізналися про доробок композитора за різний період його життя; ознайомилися з творами патріотично-піднесеного характеру на вірші Т.Шевченка, П. Грабовського та І.Франка, які відтворив композитор у кантатах і хорових поемах (кантата «Єднаймося» на вірші І. Франка, поема «Рано-вранці новобранці» на вірші Т. Шевченка).

Слухачі мали змогу прослухати у відеозаписі солоспіви на слова Т.Г.Шевченка, І.Я.Франка, Лесі Українки, Олександра Олеся, музику до яких написав К.Стеценко.

Педагоги з великим зацікавленням переглянули відеофільм «Кирило Стеценко – гордість українського народу» підготовлений Меморіальним музеєм Кирила Стеценка (с. Веприк) на замовлення Держтелемовлення.

Особливо з великим натхненням слухали духовні твори, які вважаються найвищими його досягненням «Літургія Св. Іоана Золотоуста», «Всенощна» та «Панахида», присвячені пам’яті М. Лисенка у виконанні хору під керівництвом А. Авдієвського.

На завершення слухачі курсів підвищеня кваліфікації прослухали музичні твори у виконанні скрипаля – онука К.Г. Стеценка – Кирила Стеценка.

За результатами проведеного заняття рекомендуємо:

  • ознайомити учнівську молодь із музичною творчістю Кирила Стеценка в навчальний та позаурочний час;
  • провести бесіди, заняття, виховні години, літературно-музичні вечори.