У музеї «Пошук» Новоолександрівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа .І-ІІІ ступенів – дитячий садок» Згурівської районної ради відкрилася виставка української вишивки «Чарівний світ майстринь нашого села».

Мета: залучати школярів до традиційної української культури; розвивати пізнавальний інтерес до матеріальних і духовних надбань рідного народу, до наших витоків; виховувати почуття патріотизму та національну свідомість, повагу до національних символів.

Українська вишивка, як і українська пісня, є знаковою для нашої культури. Вже традиційною стала виставка вишитих робіт сільських майстринь у музеї. Цілий тиждень відвідувачі музею «Пошук» мали чудову нагоду милуватися красою української вишивки, захоплюватися майстерністю наших односельчанок.

У приміщенні музею сонячно і радісно від розмаїття барв, якими виграють роботи вишивальниць. Уже шостий рік поспіль наші односельчанки радують відвідувачів своїми роботами. І щороку вони не повторюються, а з’являються усе нові й нові вироби. Кожен, хто заходить до музею, одержує потужний заряд енергії краси і добра, якими наповнені української вишивки, а також естетичну насолоду від споглядання цих витворів народного мистецтва.

Заходиш до музею і відразу ж бачиш портрети Т.Г. Шевченка, вишиті дітьми і руками дорослих вишивальниц. На передньому плані урочисті панно О.Д. Дещенко, А.О. Щербатенко. Перед нами, як живий, постає Кобзар із вишитим «Заповітом», поряд лежать серветки із віршами поета, його словами про любов до України, вишиті руками юних гуртківців. Тут же вишивки Діани Дідик «Квіти для Шевченка». Поряд букет із троянд, гербер та ромашок, майстерно зроблених із бісеру жителькою села Черевки – К.П. Матвієнко, постійною учасницею наших виставок.

А далі – рушники, серветки, картини, наволочки для подушок із різноманітними українськими візерунками та картинками із дитячих мультфільмів – це роботи М.М. Литвиненко, Л.М. Самсоненко, Л.Ф. Дорошенко та В.П. Тарасенко. Захоплюють відвідувачів картини вишиті руками Н.М. Голомоз, а саме: «Маки», «Яблуня», «Ромашки», «Ніжність». Високохудожньо виконані роботи Л.Ф. Дорошенко «Портрет сестри», «Лебедина сім’я» та Т.М. Новікової «Перші почуття», «Я вже доросла».

А поряд ікони, вишиті хрестиком і бісером. Відвідувачі приємно вражені високою майстерністю наших сільських майстринь. З кожним роком усе більше учасниць виставки звертаються саме до створення образів Ісуса Христа, Матері Божої та інших святих.

Дітей приваблюють роботи О.В. Куцої «Богородиця», Л.Ф. Дорошенко «Святий Миколай», Н.М. Голомоз та В.П. Тарасенко «Богородиця Семистрільна», К.П. Островської «Архангел Михаїл», О. Дуброви «Свята трійця».

Цілий ряд обрядових рушників, зокрема весільних, представлено А.О. Щербатенко, О.Д. Дещенко, Л.М. Самсоненко, В.П. Тарасенко, Т.О. Стриги, Л.Ф. Дорошенко, Ольги Дуброви та Юлії Циганюк. Ці рушники надзвичайно красиві, вони виконані із дотриманням усіх вимог національних українських традицій. Виявляється, що вишити весільний рушник – це ціла наука, що треба знати, як і коли вишивати, яких вимог дотримуватися, щоб вишитий рушник приніс молодятам щасливу долю, а не став причиною неприємностей, не нашкодив. Бо ж такий рушник, крім естетичної суті, має ще й магічну функцію. Вишите полотно, на яке стають молоді, означає сімейну життєву дорогу цієї пари.

Тож вироби народних майстринь села захоплюють школярів своєю красою та чарівністю, виховують почуття естетичного смаку та вміння зберігати і примножувати традиції української культури.

О.М. Коваленко, член ради музею «Пошук»,
бібліотекар Новоолександрівського НВК