Відбулася обласна науково-практична конференція “Краєзнавчі читання імені Лаврентія Похилевича”

25 квітня 2019 року в КНЗ КОР “Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів” відбулася обласна науково-практична конференція “Краєзнавчі читання імені Лаврентія Похилевича” з теми “Київщина: історія рідного краю” для науковців, дослідників-краєзнавців, учителів історії, керівників музеїв навчальних закладів Київщини.

У реформуванні сучасної національної освіти в Україні потрібно враховувати позитивні тенденції становлення та розвитку історичного краєзнавства. Історія краю або краєзнавство – один із найцікавіших напрямів сучасної науки. Це обумовлено тим, що ніколи не вичерпається допитливість людини, яка прагне дізнатися, що відбувалося на землі, де вона народилася й живе, як жили її прародичі. Минуле, сьогодення й майбутнє тісно пов’язані, а пізнати давнину зможемо лише тоді, коли вивчимо історію рідного краю. Великий філософ Г. Сковорода стверджував: “Пізнай свій край…, себе, свій рід, свій нарід, свою землю, і ти побачиш свій шлях у життя”.

Мета конференції – представлення й популяризація розвідок з історії освіти Київщини та історії рідного краю; розвиток краєзнавчих досліджень; сприяння використанню результатів краєзнавчих досліджень в освітньому процесі;  відродження славетного імені краєзнавця ХIХ століття Лаврентія Похилевича.

Захід розпочався читанням поезії про Київщину студентів другого курсу КНЗ КОР “Білоцерківський гуманітарно-педагогічний коледж” Дарії Бойко та Карини Гайне.

Величаво прозвучали українські народні пісні у виконанні зразкового ансамблю бандуристів “Куліш” Білоцерківської школи мистецтв № 5, (керівник В. Олексієнко).

Із вітальним словом до учасників конференції звернулася Є. Бачинська, проректор КНЗ КОР “Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів”, кандидат педагогічних наук, яка наголосила на важливості нових відкриттів у галузі краєзнавства для національної освіти в Україні.

Із вступним словом до присутніх звернулася О. Пількевич, методист відділу музейної освіти та бібліотечної справи КНЗ КОР “Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів”, яка зазначила, що історико-краєзнавчі дослідження складають духовне підґрунтя державотворчих процесів у незалежній Україні, відіграють важливу роль у національно-культурному відродженні, патріотичному вихованні молоді.


Букет Євген Васильович, заступник голови Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, головний редактор газети “Культура і життя”, кандидат історичних наук

У роботі краєзнавчої конференції “Київщина: історія рідного краю” взяли участь 54 особи, які презентували нові наукові дослідження із краєзнавства – провідні науковці та дослідники краєзнавчої справи Київщини та України,  науковці Білоцерківського національного аграрного університету, методисти, педагоги, історики, бібліотекарі, краєзнавці та музеєзнавці краєзнавчих музеїв м. Білої Церкви, м. Переяслава-Хмельницького та м. Фастова.

На основі архівних, історичних та науково-педагогічних джерел висвітлено особливості становлення та функціонування закладів освіти в різні періоди розвитку, історію міст і сіл, етнічно-історичні та культурно-освітні процеси краю в ХIХ – ХХ століттях, особливу увагу приділено відомим особистостям, які працювали в різні періоди на Київщині, та сучасним героям, захисникам рідного краю.

Пленарне засідання відкрив Є. Чернецький, який зазначив, що історичне краєзнавство є одним із ефективних способів формування історичної пам’яті українського народу. Науковець розкрив вагомість досліджень Лаврентія Похилевича для розвитку краєзнавства та висвітлив нові дослідження із життя й діяльності Л. Похилевича.

Під час конференції працювали такі секції:

  • Історія освіти Київщини від найдавніших часів до сьогодення;
  • Етнічно-історичні процеси в регіоні;
  • Культурно-освітні процеси краю;
  • Видатні особистості – наші земляки.

Завдяки проведеному заходу освітяни мали змогу ознайомитися з новими, не відомими дотепер, цікавими сторінками в історії рідного краю – Київщини, які є невід’ємною частиною історії  культури рідного краю.

За матеріалами обласної науково-практичної конференції укладено та видано збірку матеріалів “Київщина: історія рідного краю”, яка стане в нагоді науково-педагогічним працівникам, краєзнавцям, учням закладів загальної середньої та позашкільної освіти, методичним працівникам, студентам закладів вищої освіти, усім тим, кому не байдужі питання розвитку історичних процесів у нашому регіоні.

Під час конференції було презентовано такі виступи та дослідження: Завантажити [34.00 KB]

Учасники конференції висловили щиру подяку В. Перерві та О. Пількевич за високий рівень організації та належну якість проведення заходу.